Fleck 5600 Valf Özellikleri ve Arızaları

 Fleck 5600 Valfler Panteir firmasının üretmiş olduğu  endüstriyel su arıtma sistemlerinde Multimedya filtre , Yumuşatma filtre, Aktif karbon filtre  ve benzeri filtreleme sistemlerinde kullanılır. Belli mineral ölçüsü ile bir tank üzerine monte edilerek belirlenen sürelerde veya tonajda geri yıkama yaparak sistemi temizleme özelliğine sahiptir. Bu valflerin çalışması için belli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bunlar sistemin çalışabilmesi için su hattı, elektrik enerji hattı ve geri yıkamalarda suyu dışarı atabileceği bir drenaj hattı olmalıdır. Bunlarında sistemin çalışmasını etkilemeyecek oranda  ayarlı bir halde olmalıdır. Enerji ve suyun basıncı özellikle belli değerde olmalıdır.

Fleck 5600 Valf Arızaları genel olarak belli kullanımlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Bunların filtre ve yumuşatma modellerinde olan arızaları farklılık göstermiş olsa da yine de  valfin parçalarının aynı olması sebebi ile neredeyse aynıdır. Gelin şimdi bunlardan bahsedelim.

Fleck 5600 Genel Arızaları

Yumuşatma valfi rejenerasyon yapamıyorsa.

Çözüm: Bu elektriksel bir arıza olabilir .Eğer Sisteme yeterli derecede enerji gelmiyor ise bu tür problemler ortaya çıkabilir. Eğer valf timerli yani zaman sayaçlı ise bunun ile alakalı ayar yapılmamış olabilir. Bunu kontrol etmek gerekebilir.

Yumuşatma valfi sert suyu veriyorsa veya yumuşatma yapmıyor ise

Sisteme bağlı herhangi bir By pass hattı var mı diye kontrol ediniz.Eğer var ise servis pozisyonunda mı yoksa bypass pozisyonunda mı ona bakınız. Bir başka nedeni Yumuşatma sistemine bağlı tuz tankında su veya tuz miktarı kontrol edilmelidir. Eğer bunlardan herhangi biri yok ise sistem geri yıkamayı tamamlayamayacağı için sert su veriyor olabilir.

Sürekli Atık su atıyor, Atık su hiç kesmiyor

5600 valflerin çalışma prensibinde atık su hattı mevcuttur. Belli sürelerde ayarlanmış yıkama zamanlarında o bölgeden yıkama süresince ara ara dışarı su atmaktadır. Bu drenaja giden su servis durumuna geçince durmaktadır. Eğer durmaz ise valf içinde piston takımının bulunduğu alanda bir takılma söz konusu olabilir.

Yumuşatma Sistemi  Tuz kabinini Taşırıyor

Yumuşatma sistemlerinde  tuz tankına belli miktarda su ve tuz eklenerek yıkama esnasında sistem içerindeki mineral yenilenmiş olur. Bu durum valf üzerindeki ayarlardan kontrol edilmektedir. Rejenerasyon esnasında tuz tankındaki tuzlu su alınır yerine tekrar su eklenir. Bu valf tarafından yapılan bir iştir. Eğer tuz tankında herhangi bir taşma durumu ortaya çıkarsa valfin tuz emiş pistonunu kontrol etmek gerekir. Bu bazen farklı sebeplerden dolayı tıkanma yapabilir. Bir diğer etken ise air check dediğimiz parçadır. Bunda da tıkanmalar meydana gelebilir.

Yumuşatma tuz tankı tuzu hiç eksilmiyor veya bitmiyor

Bu durum valfin rejenerasyon yapmadığını gösterir. Bunun bir çok sebebi olabilir.

  • Sistemin enerjisi kesilmiş olabilir.
  • Ters yıkama için yeterli basınç olmayabilir.
  • Valf içerinde timer veya volimetrik aksamın yani sistemi zamanı geldiğinde otomasyon yapacak parçalarda hasar oluşmuş olabilir.
  • Veya da otomasyon parçaları yol vermiş olsa da suya yöne veren piston oring kısmındaki parçalar arızalı olabilir.