Su arıtma tankı ile ilgili arızalar

Su arıtma cihazı tankı ile alakalı arızalar; aslına bakılırsa cihazdan verimli bir şekilde su alabilmek için su arıtma tankının olması şarttır. Su arıtma cihazlarında filtre özelliği çok hassas olması sebebi ile tankın önemi çok büyüktür.

Arıtılan su tankta biriktirilerek kullanıcıya basınçlı ve debisi yüksek şekilde gitmesi sağlanır. Eğer su arıtma tankı cihazda olmaz ise damla damla şekilde üretim olacağı için kullanıcı rahat bir şekilde kullanamaz.

Su arıtma cihazından bir bardak su alınca su bitiyor 

Bu durum en çok karşılaştığımız durumdur. Kullanıcılar özellikle filtre değişim sonrası bu olayda daha çok karşılaşırlar. Bu durum aslında filtre ile alakalı bir durum değildir. Su arıtma tanklarında bulunan diyafram belli kullanımlardan sonra içindeki hava oranı bitmektedir. Bu durum tankı beton zemin üzerinde bekletildiğinde daha hızlı olabilmektedir. Bu durum için tank içindeki hava oranı ayarlanmalıdır.

Su arıtma tankı içindeki hava oranı

Su arıtma cihazı tankı içerinde belli bir miktar hava vardır. Bu oran ne çok aşağı ne de çok yukarı olmalıdır. 0,7 bar oranında hava  olmalıdır. Bu oran düşük veya yüksek ise bu orana ayarlanmalıdır.

Su arıtma cihazı deposuna veya tankına nasıl hava basılır?

Su arıtma cihazlarının tanklarının aslına bakılırsa belli bir ömrü vardır. Tecrübelerimize dayanarak bir tankın 5 yıl rahat bir şekilde kullanıldığına çok kez şahit olduk. Bu yukarı ve aşağı oynayabilmektedir. Bu her tank böyle olacak manasında değildir. Ancak iyi bir marka ise bu yıllar aralığında kullanılmaktadır.

Yandaki resim üzerinde de görüldüğü üzere su arıtma tankı üzerindeki sibop kısmının üzerindeki tapa sökülerek el pompası ile su arıtma cihazına hava basabilirsiniz. Önce Su arıtma cihazı giriş vanasını kapatınız. Tezgah üzerindeki musluğu açarak içinde ne kadar su varsa akmasını sağlayınız. Sonra su kesilince su arıtma tankına hava basma işlemine başlayınız. Bu arada tezgah üstündeki musluk açık olsun ki su arıtma deposundaki su dışarı çıksın. Bu sayede belli bir oranda basarak işlemi bitiriniz.Eğer tankın diyaframı yırtılmamış ise bir süre daha çalışmaya devam edecektir.