Su Arıtma Filtre Dizilimi

Su arıtma filtre dizilimi; su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin belli bir aşama sayısı vardır. Bunlar belli bir dizilim ile sıralanarak kullanımı yapılmaktadır. Su arıtma cihazı filtre sıralaması her cihaz için aynıdır. Arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin hepsinin ayrı bir görev sıralaması vardır.

Arıtma cihazlarında kullanılan filtre sayısı teknoloji geçtikçe çoğalmaktadır. Fakat sıralama durumu genel olarak aynı kalmaktadır. İlk çıkan filtreleme yöntemlerden günümüze gelen reverse osmosis su arıtma yöntemine kadar değişik filtreler kullanılmaktadır. Su arıtma filtresinin dış görünüşü veya da konulduğu kap değişmiş olsa da görevleri ve kullanılan mineral sistemi aynıdır.

Bir çok firma farklılık olsun diye su arıtma filtre isimlerinin farklı isimler koyarak kullanıcının kafasında farklı bir işlev yapıyormuş hissi uyandırmak istemektedir. Oysa dediğimiz gibi kullanılan mineral sistemi aynıdır.

Su arıtma cihazlarında filtre sırası 1. filtre 5 micron sediment filtre dediğimiz filtredir. Kaba tortu tutmak için kullanılan bir filtredir. 2. Filtre : Gac filtre dediğimiz Granül Aktif karbon filtredir. Bu filtre renk ve koku düzenler.3. Filtre Blok karbon filtre: Klor ve inorganik maddelerin arıtımında kullanılır. 4. Filtre Membran filtre: Cihazın ana filtresidir. Suda bulunan askıda maddelerin hepsini alır.Bakteri ve virüs geçmesine izin vermez.5. Filtre Post karbon filtre: Sudaki tat ve lezzet dengesini ayarlar.Suyun içimini kolaylaştırır.

Su arıtma cihazlarına takılan diğer filtreler ph filtre olsun,mineral filtre olsun bu filtreler bu yukarıda bahsi geçen filtrelerden sonra takılmaktadır.