Su arıtma cihazı Atık suyu sürekli dışarı atıyor

Su arıtma cihazı atık suyu sürekli dışarı atması; cihazın bazı parçaları ile alakalı problem olduğu gösterir. Su arıtma cihazlarının çalışma mantığı arıttığı temiz suyu depoya gönderir pis suyu ise drenaja gönderir.

Su arıtma cihazı Atık suyu hiç durmuyor

Su arıtma cihazlarında belli oranda temiz su  belli bir oranda da atık su miktarı vardır.Arıtma cihazlarına su girer filtrelerden geçerek bir bölümü temiz su bir bölümü atık su olur. Bu oran su arıtma cihazlarında kullanılan ekipmanlara göre değişim göstermektedir. Su arıtma cihazlarında atık suyun kesmemesi gibi durumların bir kaç sebebi olabilir. Ancak genel olarak bunlardan bahsedecek olursak bu duruma en çok sebep olan dört yollu vana dediğimiz bir parçadır. Shut off dediğimiz bu parça bazı dönemlerde içerindeki diyaframın yırtılması ile bu tür arızalar verebilmektedir.Bu parçanın çalışıp çalışmadığını şöyle kontrol edebilirsiniz. Tank üzerindeki vana kapatılarak atık suyun 2-4 dakika arasında kesmesi gözlenebilir. Eğer su kesiliyor ise sıkıntı yok demektir. Elbette sadece bu işi shut off parçasına da bağlayamayız. Ancak bu parça karşılaştığımız genel problemlerin başında gelmektedir.

Su arıtma cihazı atık suyu ne zaman keser ?

Reverse osmosis yöntemi ile çalışan bütün arıtma cihazlarında atık su vardır.Bu yöntemle çalışan su arıtma cihazlarında depolama dediğimiz yöntem kullanılır. Temiz su bir tank vasıtası ile depolanır ve kullanıcı su almak istediği zaman bu depodan suyunu alır. İşte su arıtma cihazlarında bu tank dolduktan sonra atık su hattında dışarı giden su durur. Çünkü artık su arıtma cihazı çalışmayı tamamlamıştır. Tezgah üzerindeki musluk açılıncaya kadar sistem çalışmaz ve atık su atmaz. Ne zaman depodan su kullanımı başlar ise arıtma cihazı depodaki eksilen suyu tamamlamak amacıyla tekrar çalışır ve hem üretim yapar hemde atık su atar.