Su Arıtma Cihazı Tankına Su Dolmuyor !!!

Su Arıtma cihazının tankına su dolmuyor ? Su arıtma cihazlarında filtre sistemi çok ince bir filtreleme özelliğine sahiptir. Bu yüzden su arıtma cihazlarında tank yani depolama sistemi mevcuttur. Su arıtma cihazı filtre ettiği suyu depo da biriktirir sonra kullanıcı bu depodan suyu alır. Kullanıcı arıtma cihazını kullandıkça su depodan gelir. Su Arıtma cihazı da depodan eksilen suyu sürekli yenileyerek taze kalmasını sağlar.

Su arıtma tank arızaları ve çözümleri

Su Arıtma Musluğundan su gelmiyor ?

Bu tip durumlarda genelde olan sıkıntı tankın kapasitesi yüksek olmasına rağmen musluktan bir bardak su aldıktan sonra su vermiyor gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda önce tankta su olup olmadığı ağırlığına bakılarak kontrol edilmelidir. Yani tank ağır ve vanası da açık olduğu halde su vermiyor ise tank üzerindeki sibop  kısmında tankın havasına bakılır eğer hava yerine su geliyor ise tank patlamış ve değişimi yapılması gerekiyor demektir. Ancak ne hava ne su geliyor ise bir pompa yardımı ile belli oranda tankın içine hava basılmalıdır.

Su arıtma tankına Nasıl hava basılır ? Ne kadar hava olmalıdır ?

 Resimde gösterilen kısmın üzerindeki mavi kapak sökülerek içindeki sibop üzerindeki iğneye bastırılarak kontrol edilir. Eğer bu alandan hava geliyor ise cihazın içerisindeki hava oranı kontrol edilir. Eğer hava gelmiyor ise içindeki hava oranı bitmiş demektir. Bunu belli bir oranda tamamlamak gerekir. Bir pompa yardımı ile sibop  kısmından tanka hava basılarak 0,7  bar civarında bir hava oranı ayarlanarak sistem tekrar çalışır hale getirilebilir. Fakat sibop kısmını kontrol ettiğimizde eğer su geliyor ise tank içindeki diyafram patlamış demektir. Bu da ancak tankın değişimi ile çözüme kavuşur. Bu şekli ile su arıtma cihazlarında tank ile alakalı problemi çözmüş olursunuz.